ponedeljek, 14. oktober 2024 ob 00:00

Z belo palico je svet slepim dostopen

Mednarodni dan bele palice, ki ga obeležujemo 15. oktobra, je mednarodna zveza slepih razglasila leta 1970. Namen tega dneva je ozaveščanje o pomenu bele palice in samostojnosti slepih in slabovidnih oseb. Bela palica je več kot zgolj pripomoček, je simbol neodvisnosti in varnosti. Svojo neodvisnost slepi in slabovidni doživljajo na pohodih Skupaj v hribe odbora inPlaninec.
Miha, slep uporabnik bele palice, pravi: »Bela palica mi pomaga, da lahko varno hodim po ulici. Z njo čutim robnike, luknje, avtomobile in vse, kar bi lahko bilo na poti.« Palica ni samo pripomoček za zaznavanje ovir, temveč tudi opozorilo drugim. »Ljudje, ko me vidijo s palico, vedo, da ne vidim, in so bolj previdni,« doda Miha.

Bela palica je sestavljena iz več delov, običajno iz petih, povezanih z elastično vrvico. Na vrhu ima ročaj, spodaj pa vrtljiv kolešček, ki omogoča, da slepa oseba zaznava talne ovire. »Ko drsam po tleh, mi kolešček pomaga, da zaznam vsako spremembo na poti,« pojasni Jana, ki se že več let zanaša na svojo belo palico.

Bela_palica_2024
Na sliki hodi moški po makadamski poti z belo palico v desni roki, v levi roki ima na povodcu psa, arhiv inPlaninec

Tudi tehnologija je pripomogla k izboljšavam. »Danes imamo različne vrste belih palic, ki so lažje, zložljive in celo pametne," pravi Ana, ki je spoznala pametno palico, ki se poveže s telefonom. »Ko se palica poveže s telefonom lahko pomaga pri navigaciji in opozarja na morebitne ovire, ki jih običajna palica ne zazna.«

Bela palica je več kot le kos opreme, je simbol neodvisnosti in svobode slepih in slabovidnih. »Je podaljšana roka,« pravi Jana, ki s ponosom uporablja svojo belo palico. »Brez nje si ne predstavljam vsakodnevne hoje po mestu.«

Mednarodni dan bele palice je pomemben opomnik, da slepi in slabovidni ljudje z belo palico lahko samostojno in samozavestno premagujejo vsakodnevne izzive.

Mednarodni dan bele palice je priložnost, da opozorimo na potrebo po ustvarjanju okolja, kjer se slepi in slabovidni počutijo sprejete in vključene. Poudarja pomembnost dostopnosti javnih prostorov, prilagojene infrastrukture in napredne tehnologije, ki so nujni, da lahko ti posamezniki polno sodelujejo v družbi.

»Bela palica je več kot le pripomoček; je ključni simbol neodvisnosti,« pravi Andrejka. Ob tem dnevu lahko naredimo korak k temu, da prispevamo k bolj vključujoči družbi, kjer imajo slepi in slabovidni enake možnosti in samozavestno ter čimbolj samostojno premagujejo vsakodnevne izzive.

Zapisal Miha Jakokpin

Objave o beli palici v peteklih letih
PZS: Bela palica simbol poguma in moči
PZS: Bela palica nepogrešljiv pripomoček
PZS: Ana Oražem vodja delovne skupine Odločen korak slepih slabovnih

 

11.12.2024