V delovno skupino me je povabila Maja Kuzma, ki je strastna pohodnica. Takrat so snovali idejo, da bi gluhi stregli v planinskih kočah. Sama sem bila ob tem povabilu presenečena in ganjena, hkrati vesela, da so na plan prišli novi izzivi ter priložnosti pri izpeljavi tega projekta. Bila sem res prepričana, da bomo odkrivali veliko drugih nepredstavljivih stvari ob izvedbi tega projekta, ki pa dandanes dosega veliko inkluzijo.
Na sliki Daša Peperko in Maja Kuzma Ganić držita prekrižan kazales in sredinec, stojita pred hotelom. Osebni arhiv
Do zdaj se je tudi delovna skupina vsako leto spreminjala, nekateri ljudje so odšli, prišli so drugi. To je pomenilo tudi veliko usklajevanja in prilagajanja v delovni skupini. Vsak je imel svoj pogled, ki smo se ga trudili ob sestankih na mizi združevati v skupne cilje in skupne smernice. Meni je ravno ta delovna skupina dala veliko spoznanj, lekcij in novih znanj, ki sem se jih tudi trudila vračati v to delovno skupino s svojim pridobljenim znanjem, ki sem ga sproti pridobivala skozi prostovoljno delo. V tej akciji smo realizirali mnogo idej, organizacijo prostovoljcev, odnosov z njimi in delegiranje nalog ter razčlenjevati le-teh, usklajevanja, poleg tega sem še nadgrajevala svoje znanje kot so snemanje, montiranje, vodenje ekipe, predstavitve, reševanje različnih izzivov, ki jih je postavljala le sama akcija. Teh je bilo ogromno, da jih ne znam sploh našteti. En sam »projektni« menedžment. Ravno v tem sem uživala, ker je to osebno meni prinašala dinamično delo in včasih tudi precej adrenalina. Brez tega ne bi bilo res pestro.
Na sliki skupina prostovoljcev stoji pred planinsko kočo in kaže kretnje. Arhiv GSPK
Z akcijo Gluhi strežejo v planinskih kočah smo res dosegli nepričakovano verižno reakcijo na mnogih drugih področjih, kot je promocija slovenskega znakovnega jezika, ozaveščenost, število obiskovalcev, prikaz odlične prakse, na prostovoljce in na samo planinsko kočo. Veliko gluhih se je pridružilo. Na planinah smo se družili skupaj z drugimi kot ena velika skupnost, ki ljubi hribe in gore ter omogočili spoznavanje gluhe skupnosti, ki je bila leta nevidna in izrinjena iz družbe. Hkrati z drugimi akcijami, ki jih izvaja Pin/OPP, smo imeli priložnosti spoznavati druge skupnosti in deliti svojo ljubezen do gora, kar so omogočili inkluzijski pohodi. Pri teh akcijah z veseljem spremljam žareče oči prostovoljcev in drugih obiskovalcev, ki pridejo podpreti naše akcije pod odborom Pin/OPP. Pri tem se zavem, da smo kljub svojim ogromnim prostovoljnim uram, dosegli tisti močan čar akcije, predvsem inkluzije.
Na sliki člani delovne skupine sedijo za mizo. Arhiv Pin/OPP
Rada bi pohvalila odbor Pin/OPP, ki s svojo vztrajnostjo in močno željo hodi naprej kljub drugim preprekam. Ravno to je močna stran pri odboru, da s svojo vero in promocijo s svojimi dejavnostmi po različnih šolah, fakultetah in drugih organizacijah predstavljajo svojo inkluzijo in dobro prakso drugim ter s tem odpira vrata drugim, da se lahko skupaj povežemo v eno veliko skupnost. Hvaležna sem, da sem imela čast, da sem lahko s odborom Pin/OPP predstavila akcijo GSPK na nekaterih dogodkih, hkrati tudi gluho skupnost, ker sem tudi mnenja, da ravno s promocijo lahko dosežemo veliko poleg s svojimi dejavnostmi, ki jih izvajamo in jih izvaja tudi odbor Pin/OPP.
Na sliki Daša Peperko kreta in predstavlja akcijo GSPK, stoji pred projekcijo slik za akcije. Arhiv Pin/OPP
Odbor Pin/OPP ima velik potencial v delu, ki ga izvaja in ob vseh akcijah, ki se izvajajo vsako leto in še kar širijo. Ravno to prikazuje močno inkluzijo v sedanji družbi, ki je lahko celo močan vzor drugim.
S tem bi rada zaključila, da ravno s povezovanjem z drugimi ljudmi dosegamo, da je nemogoče - mogoče!
Hvala za to priložnost, Daša Peperko |