18. decembra 2007 je generalna skupščina Združenih narodov sprejela resolucijo, ki razglaša 2. april za svetovni dan zavedanja o avtizmu.
Avtizem je razvojna motnja, ki vpliva na dojemanje in razumevanje sveta, komunikacijo in interakcijo z okoljem. Glavna diagnostična kriterija avtizma sta primanjkljaji na področju socialne interakcije in komunikacije ter prisotnost ozko usmerjenih in ponavljajočih se vedenj in interesov. Pogoste so tudi specifike na področju motorike in senzorne občutljivosti. Značilnosti vedenj oseb z avtizmom najdemo v delovanju njihovih možganov, gre za nevrorazličnost.
2. april je namenjen ozaveščanju širše populacije o avtizmu. Pri tem lahko sodelujemo prav vsi, tudi vi! Se sprašujete, kako?
Tako, da se pridružite FB pohodu, kjer koli ste, Modri SAM, ki ga organizira Društvo ASPI. Več si preberite tukaj.
Pohode bomo iz virtualnega druženja prenesli tudi v naravo do planinskih koč PZS: Skupaj v hribe – Nevrorazlični AMA. Inkluzijski pohodi nas bodo vodili do planinskih ciljev po različnih koncih Slovenije z imenom Skupaj v hribe. Veseli bomo vaše družbe. Pripravite nahrbtnike in planinske čevlje in se podajte že danes v naravo, da boste telesno pripravljeni.
In tako, da na FB pohodu ali pa kar cel mesec ''uporabljate'' FB virtualni balon, ki ga je za vas priskrbela Zveza NVO za avtizem Slovenije. Kako lahko pripnete svoj balon preberite tukaj.
Ali na kar veliko bolje opozori Naoki Higašida v svoji knjigi Zakaj skačem:
»Ko sem bil majhen, še vedel nisem, da sem otrok s posebnimi potrebami. In kako sem to izvedel? Tako, da so mi drugi povedali, da sem drugačen in da je to menda problem.«
V posnetku nastopata osebi z avtizmom in povesta, kaj jima pomeni obis hribov.
Še en piškotek za filmoljubce Moj avtistični starejši brat in jaz, britanska dokumentarna oddaja. Misel iz filma: »Spencer je zares srečen, kadar svobodno osvaja vrhove okoliškega hribovja, vendar potrebuje neprestano pomoč tako pri umivanju in oblačenju kot hranjenju.«
In ne pozabimo, avtizem ni le 2. aprila, avtizem je za mnoge vsak dan. Bodimo sprejemajoči, razumevajoči in empatični.