sobota, 23. november 2024
POIŠČI

Dom pod Ježo cilj inPlanincev
Najdi nas na Facebooku

NOVICE  

nedelja, 7. april 2024 ob 00:00, ogledov: 1130

Premagali strah pred višino na predstavitvi prilagojenega športnega plezanja v Celju

Objavil(a): Jurček NOWAKK
Na predstavitni prilagojenega športnega plezanja za invalide in osebe s posebnimi potrebami v Plezalnem centru v Celju so se zbrali slepi, slabovidni, gluhi in naglušni, invalidi z amputacijami nog, invalidi z nevrološkimi okvarami, ki so posledice možganske kapi, obolenja z multiplo sklerozo, po operacijah na možganih, osebe s cerebralno paralizo in ostali, ki imajo telesne okvare, ki niso vidne.
V Plezalnem centru Celje je bilo na pustni torek, 13. februarja 2024, veselo in sproščeno, še posebej pa so k pozitivni energiji prispevali ljudje, ki so se kljub določenim oviram v življenju z veseljem prvič spopadli s plezalno steno in dokazali, da je prav vse mogoče. Na pobudo Nataše Privošnik, paraplezalke in predsednice Medobčinskega društva invalidov Žalec, ter Dragice Mirnik, predsednice Medobčinskega društva delovnih invalidov Celje, so namreč izpeljali dogodek, ki je vsem invalidom v Sloveniji, ne glede na vrsto invalidnosti in okvaro, prvič ponudil priložnost spoznavanja s (prilagojenim) športnim plezanjem.

Prilagojeno_plezanje_v_Celju_5
Na sliki v umetni plezalni steni, plezata dve osebi, ena se spušča, arhiv inPlaninec

Odgovorni v Plezalnem centru Celje, ki z Natašo Privošnik sodelujejo že od leta 2021, so bili navdušeni na njeno idejo o organizaciji predstavitve prilagojenega plezanja za invalide. Jernej Gračner in Igor Golčman, ki tedensko usmerjata in vodita osebo z multiplo sklerozo, imata izkušnje z vodenjem in varovanjem slepih ter oseb z nevrološkimi okvarami. Maša Bobek, ki je od leta 2023 Natašina mentorica pri individualnih treningih, pa se je tudi že dodobra izučila vodenja oseb z različnimi oviranostmi.

Prilagojeno_plezanje_v_Celju_2
Na sliki stojita dva moška in dve ženski pred plezalno steno, arhiv inPlaninec

V Društvu oseb z okvaro sluha celjske regije so za namen izpeljave dogodka takoj samoiniciativno priskrbeli tolmačko slovenskega znakovnega jezika Jernejo Švent, za kar je poskrbel predsednik društva Aleš Peperko, vrhunski parašportnik in letošnji celjski nagrajenec na področju posebnih športnih dosežkov. Nesebično in samoiniciativno so organizatorkama na pomoč priskočili tudi prostovoljci, sicer redni spremljevalci in udeleženci pohodov invalidnih planincev pod okriljem odbora InPlaninec pri Planinski zvezi Slovenije, ki ga vodi neumorni Jurček Nowakk, njegova desna roka pa je Marjeta Čič.
Nataša je plezanje demonstrirala s pomočjo slepe plezalke Jane Führer, trikratne parašportnice leta, sočasno pa sta plezanje demonstrirala še Polona Lednik in Gorazd Dolanc, tudi nekdanji izjemni parašportnik.

Prilagojeno_plezanje_v_Celju_3
Na sliki moški oblečen v belo majico in črne hlače pri plezanju v umetni steni, arhiv inPlaninec

Med udeleženci je bila Mateja Kanalec, ki se je za tečaj plezanja odločila, da bi si pridobila novo znanje in premagala strah pred višino. »Razložili so, kako plezati in varovati. Sama sem najprej malo oklevala in le opazovala druge, potem pa sem se končno opogumila in začela plezati. Po nekaj preplezanih metrih sem se spustila, si vzela nekaj minut pavze in nato še trikrat splezala gor in se spustila. Z užitkom sem plezala in dokončno premagala strah pred višino.«

Prilagojeno_plezanje_v_Celju_1
Na sliki pet oseb stoji pred plezalno steno in držijo za oprimke na desni strani sedi ena oseba, arhiv inPlaninec

Tudi Alenka Jerič se je želela enkrat preizkusiti v plezanju. »Ko je naše društvo dobilo vabilo, sem se takoj prijavila. V Plezalnem centru Celje je bila z nami tudi tolmačka Neja, ki nam je tolmačila navodila učiteljev plezanja. Ob pogledu na visoko steno me je postalo malo strah, a ko sem se varno privezana začela vzpenjati, je strah izginil. Ponosna sem bila nase, občutek je res neverjeten, ko se visoko povzpneš in pogledaš dol. To bi še ponovila.«

Prilagojeno_plezanje_v_Celju_6
Na sliki moški in ženska plezata v umetni plezalni steni, arhiv inPlaninec

Iva Pajtler pa se je s plezanjem seznanila že v najstniških letih. »Sedaj, ko sem bila na dogodku, kjer smo plezali na steno, sem ugotovila, da rada plezam, da je sproščeno, razmigaš vse mišice, sklepe. Dogodek je bil zelo dobro organiziran in mi je bil zelo všeč. Želim si še več takšnih povezovalnih dogodkov.«

»Vesela sem, da sem bila del dogodka, ki nam vsem dokazuje, da je vsako oviro (tudi navpično) mogoče premagati, ter si takšnih in podobnih srečanj želim še v prihodnje,« pa je dodala Jerneja Švent.


Prilagojeno_plezanje_v_Celju_4
Na sliki skupina ljudi pozira za fotografijo, polovica jih stoji, ostali sedijo ali čepijo, arhiv inPlaninec

»Vsi udeleženci so uživali v druženju. Tako tisti, ki so se lotili plezanja, spoznavanja stene, iskanja oprimkov, kot tisti, ki so dogajanje le opazovali. A gotovo je nekaj: Led je prebit, prilagojeno športno plezanje je postavljeno na plano,« pravi Nataša Privošnik. Skupaj z Dragico Mirnik vse invalide vabita v plezalne centre, krovne organizacije društev pa pozivata, da svojim članom plezanje in tudi druga športna udejstvovanja omogočijo v čim večji meri.

Pripravila Zvezdana Bercko

© PLANINSKA ZVEZA SLOVENIJE, 2024

Iskanje med novicami

Izprazni Iskanje
Prikaži vse zapise v arhivu
ZADNJE NOVICE
Planinska zveza Slovenije