Stojan Rozman, ki je priznanje prejel kot zgled družbene odgovornosti, trajnostnega razvoja in inkluzije, je po podelitvi priznanj povedal: »Izredno sem srečen in ponosen, da sem prejel to priznanje. Biti finalist, biti v družbi z ljudmi, katerih delo in projekti so navdihujoči in zelo pomembni, je zelo laskajoče. Hvala, da ste z nominacijo in izborom potrdili ter dali dodatno vrednost našim prizadevanjem, projektom in programom. V to so vpete različne neprofitne organizacije, zveze invalidov, humanitarna društva, šole, ministrstva in napredna, inovativna podjetja. Posebno ta znajo prisluhniti in izvesti družbeno odgovorno delo. Hvala, da smo lahko prispevali svoj osebni delež boljši in bolj vključujoči družbi, za prijazno Slovenijo za vse.«
V obrazložitvi priznanja Horus 2024 so takole zapisali njegovo pestro delo: »Stojan Rozman pooseblja vrednote družbene odgovornosti, trajnostnega razvoja in inkluzije ter skozi svoje življenjsko delo prinaša pomembne spremembe za ranljive skupine in širšo družbo. To je inspirativna zgodba človeka, ki se ne pusti označiti tragičnemu dogodku, ki ga je zaznamoval. Je aktiven in družbeno koristno zelo učinkovit posameznik na številnih področjih. Zgodba velikega zgleda.«
Na sliki skupina oseb, arhiv inPlaninec
Stojan Rozman je kljub tetraplegiji, posledici prometne nesreče leta 1996, izjemen primer, kako lahko posameznik s predanostjo in vztrajnostjo premaguje ovire ter aktivno prispeva k družbeno odgovornim projektom. Njegova delovna področja vključujejo vključevanje gibalno oviranih oseb, ozaveščanje o trajnostnem razvoju ter izboljšanje infrastrukture za invalide. Stojan, član delovne skupine Gibalno ovirani gore osvajajo (GOGO) in prejemnik srebrnega častnega znaka Planinske zveze Slovenije, je gonilna sila inkluzijskih pohodov Skupaj v hribe. Njegovo delo je omogočilo dostop gibalno oviranim do planinskih koč in vrhov, kar je simbol zmage nad omejitvami. Njegovo sodelovanje vključuje organizacijo pohodov, prilagajanje poti in spodbujanje sodelovanja med invalidskimi in humanitarnimi organizacijami.
Kot socialni referent Društva paraplegikov Koroške, član občinskega sveta invalidov in mentor za pse pomočnike v društvu SLO-Canis je Stojan predan izboljševanju kakovosti življenja invalidov. Je predstavnik Zveze paraplegikov Slovenije v slovenskem tehničnem odboru SIST/TC IPV Psi pomočniki in aktivno sodeluje pri razvoju standardov za pse pomočnike, uporabnike in strokovni kader, s čimer pomembno prispeva k profesionalizaciji in večji dostopnosti teh storitev.
Na sliki je oseba na invalidskem vozičku ob njej stojita dve ženski in dva moška, arhiv inPlaninec
Deli svoje znanje pri uvajanju evropskih standardov za pse pomočnike ter organizira dogodke, kot sta Festival drugačnosti v Slovenj Gradcu in Poletni popoldan poezije v Črni na Koroškem, ki spodbujajo sodelovanje, inkluzijo in razumevanje v družbi. Njegov prispevek k trajnostnemu razvoju vključuje sodelovanje pri projektu Multimodalna mobilnost, kjer ocenjuje dostopnost mestnih površin in javnih prostorov za invalide, ter razvoju zemljevidov in aplikacij, ki omogočajo enostavnejšo navigacijo osebam z različnimi oviranostmi v grajenem okolju. Tudi kot občan in član sveta Mestne četrti Center Slovenj Gradec se zavzema za primerno ureditev in oblikovanje življenjskega okolja kraja.
Stojanova predanost presega lokalne meje. Njegovo delo v različnih organizacijah, vključno z Društvom YHD in Slovenskim inštitutom za standardizacijo, dokazuje, da se s sodelovanjem in inovacijami lahko ustvarijo bolj vključujoče skupnosti. S svojo neomajno zavezanostjo trajnostnemu razvoju, družbeni odgovornosti in inkluziji ostaja vzor ter navdih za prihodnje generacije.
Preberite še PZS: Predstavljamo Stojana Rozmana, vodjo delovne skupine GOGO |